Przedstawiamy projekt pn. "Zygmuntowiacy - śpiewana tradycja ziemi łódzkiej w sieci", powstający we współpracy z Fundacją Edukacyjną SIŁACZKA, który otrzymał dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu #kulturawsieci. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z kolejnymi etapami jego realizacji.
Zygmuntowiacy - to projekt filmowo-muzyczny, dokumentujący i popularyzujący w sieci dorobek i tradycje muzyczne związane z województwem łódzkim, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Zespół Zygmuntowiacy od kilkunastu lat gromadzi i wykonuje tradycyjne pieśni i utwory muzyczne popularyzując w ten sposób twórczość ludową regionu wśród lokalnych społeczności. Celem projektu jest sprawienie by twórczość tradycyjna i ludowa trafiła do szerokiego odbiorcy, w tym także do młodszego pokolenia.
W ramach projektu powstaną nagrania filmowe 12 wybranych utworów. Wizualnie przekaz ma być nowoczesny, świeży, zachęcający do odkrywania sztuki ludowej i uchronienia jej od zapomnienia.
W ciągu ostatniego tygodnia zrealizowano plan filmowy, między innymi w plenerach Zalewu Batorówka, Zalesia, na terenie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Rogowie oraz w Zagrodzie przy Muzeum Regionalnym w Lipcach Reymontowskich. To tam zarejestrowano nagrania, z których powstaną teledyski do wybranych piosenek. Utwory będzie można znaleźć na facebooku projektu oraz na YouTube.
Powstaje także krótki dokument o członkach zespołu, jego historii, dokonaniach.
Dodatkowo autorzy projektu pracują nad "Śpiewnikiem Zygmuntowiaków" - będą to spisane i wydane w formie elektronicznej utwory wykonywane przez zespół.
Projekt realizuje Fundacja Edukacyjna Siłaczka. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Ewa Cieniak.
Wszystkie etapy realizacji projektu dostępne są na Facebook'u
TU KLIK
Partnerami projektu są:
MOK w Koluszkach, GOKSIR w Jeżowie, Muzeum Regionalne w Brzezinach, Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta – Lipce Reymontowskie, Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, Kolej Rogowska, Stowarzyszenie MROGA, Fundacja Batorówka, Gmina Lipce Reymontowskie, Gmina Jeżów.
Partnerem projektu i realizatorem filmu dokumentalnego oraz nagrań piosenek jest Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "COTOPAXI".
Stowarzyszenie istnieje od 2008 roku, skupiając twórców, animatorów, badaczy, naukowców. Realizujemy etiudy, kampanie, filmy edukacyjne i aktywnie uczestniczymy w edukacji kulturalnej. Pragniemy, by narzędzie jakim jest kamera filmowa wzmacniało potencjał społeczeństwa obywatelskiego, jak i prowadziło do upodmiotowienia grup społecznych. Wierzymy, że sztuka i zaangażowanie społeczne idą w parze, nawzajem się wzbogacając.
O EWIE:
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest EWA CIENIAK - absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na wydziale grafika warsztatowa. Wieloletnia dyrektor artystyczna w polskich i międzynarodowych agencjach reklamowych, gdzie między innymi miała szansę stworzyć, z czego jest najbardziej dumna - postać Pajacyka dla Polskiej Akcji Humanitarnej.
Ewa działa ostatnio twórczo i projektowo na terenie województwa łódzkiego (skąd pochodzi jej rodzina). Wymyśliła i koordynuje także projekt “Roboty Koronkowe” dofinansowany po raz drugi w tym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zeszłym roku jego pierwsza edycja realizowana była w Koluszkach i Jeżowie. W ramach tego projektu uczestniczki uczą się sztuki koronkarstwa od mamy Ewy - pani Marii Cieniak - urodzonej koluszkowianki. Pani Maria była także niegdyś członkinią zespołu Zygmuntowiacy i to właśnie stało się inspiracją dla Ewy do wymyślenia, a obecnie realizacji projektu, który ma udokumentować ich twórczość.
Ewa tworzy w technice haftu nowoczesnego. Strona internetowa: ewacieniak.com / instagram: @ewac