Grupy szczególnie istotne z punktu widzenia realizacji LSR oraz problemów odnoszących się do tych grup.
Na podstawie przeprowadzonych konsultacji społecznych, w których udział brali przedstawiciele sektora: publicznego, gospodarczego, społecznego (w tym organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi) oraz mieszkańcy z terenu LGD, wyróżniono grupy szczególnie istotne z punktu widzenia realizacji LSR. Do tych grup zaliczone zostały:
- Grupy defaworyzowane ? jako osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, do których skierować należy przede wszystkim działania związane z kształtowaniem i promocją postaw przedsiębiorczych, komercjalizacją usług oferty czasu wolnego, a także rozwojem infrastruktury użyteczności publicznej, w tym przede wszystkim: osoby bezrobotne, osoby w wieku 50+, organizacje pozarządowe, w tym zajmujące się opieką osobami niepełnosprawnymi oraz mieszkańcy terenów wiejskich z miejscowości do 5 tyś. Mieszkańców.
- Przedstawiciele trzeciego sektora (organizacje pozarządowe, OSP, grupy nieformalne, w tym Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły regionalne i ludowe, itp.) - będące wyrazem aktywności obywatelskiej, nośnikiem tradycji i kultury oraz podmiotami aktywnie działającymi na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego i zagwarantowania spójności społecznej obszaru.
- Samorządy gminne (mieszkańcy oraz władze publiczne i instytucje publiczne) - jako podmioty odpowiedzialne m.in. za rozwój infrastruktury i oferty czasu wolnego oraz jej beneficjenci, a także jako podmioty odpowiedzialne za politykę kulturalną, społeczną.
- Przedsiębiorcy i podmioty gospodarcze, lokalni wytwórcy - podmioty, które - rozwijając oraz dywersyfikując swoją działalność ? mogą przyczynić się do przywrócenia grup defaworyzowanych na rynku pracy w obieg społeczny i gospodarczy.
Uczestnicy konsultacji społecznych, w tym przedstawiciele grup defaworyzowanych oraz uczestnicy badania ankietowego, wskazali na następujące problemy obszaru LGD:
- brak zakładów pracy zatrudniających osoby 50+,
- bezrobocie,
- zbyt mało działań i instytucji wspierających osoby bezrobotne oraz lokalnych przedsiębiorców,
- niskie dochody mieszkańców obszaru Stowarzyszenia ?MROGA?,
- brak wsparcia organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych,
- zbyt małe zaangażowanie mieszkańców w lokalne inicjatywy,
- uboga oferta kulturalna,
- niedostatecznie rozwinięta infrastruktura rekreacyjno-turystyczna i kulturalna,
- brak spójnej promocji walorów gmin z terenu LGD.
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej ?Mroga? w celu przywrócenia grup defaworyzowanych na rynek pracy oraz w obieg społeczny i gospodarczy zaplanowała następujące działania:
- premię na otwarcie działalności gospodarczej,
- dofinansowanie projektów grantowych, które będą miały wpływ na rozwój infrastruktury lokalnej, wsparcie oddolnych inicjatyw lokalnych zachowujących dziedzictwo lokalne, wzmocnienie kapitału społecznego poprzez rozwój aktywności, kompetencji i życia społeczno-kulturalnego mieszkańców.
Data publikacji: Środa, 1 Czerwca 2016. Godzina: 13:00.